2 Festiwal Nauki - 23-06-2010

Program

Wykłady w auli - cz. 1.

W dniu 23 czerwca 2010r. w naszej szkole odbył się II Festiwal Nauki, zorganizowany w ramach projektu "Partnerzy w Nauce". W auli zgromadziła się młodzież naszej szkoły oraz zaproszeni goście z II LO w Katowicach pod opieką p. Wioletty Raczyńskiej.

Uroczystego otwarcia II Festiwalu Nauki dokonała pani koordynator projektu mgr Maria Dłotko. W krótkim wystąpieniu nawiązała do celów i zadań wynikających z realizacji działań podejmowanych w ramach tego przedsięwzięcia.
Wykład inauguracyjny na temat budowy i ewolucji Słońca przedstawił dr Jacek Czakański z Planetarium Śląskiego. Opowieść o tym co nas czeka za 3 mld lat wywołała duże zainteresowanie i reflekcję wśród zgromadzonej młodzieży. Dr Czakański nawiązał do konieczności poszukiwania nowych źródeł energii, między innymi słonecznych, w celu przetrwania gatunku ludziego na Ziemi. Złoża węgla i ropy będą się kończyły pod koniec tego wieku.

Pokazy w pracowni fizycznej

Następnie młodzież udała się na pokazy z fizyki przygotowane przez sekcję Mat-Naukowo-Techniczną. Maciej Ogórek z klasy 1d przedstawił doświadczenia obrazujące powstawanie fal stojących na płytach kołowej i kwadratowej - tzw. figury Chladniego.
Uczniowie Łukasz Stangrecki i Jan Barcik z klasy 2d zaprezentowali budowę i zasadę działania diody lampowej. Wykorzystując oscyloskop zbudowali układ i przedstawili charakterystykę prądowo-napięciową diody.
Pokaz budowy i zasady działania silnika parowego przedstawili uczniowie klasy 2d - Michał Tatara i Maciej Bojdak. Ta maszyna to działający model zbudowany 40 lat temu. To była technika.

Pokazy w pracowni biologicznej

Wykłady w auli - cz. 2.

Zakończenie

Strona w edycji