IV Festiwal Nauki - 17.06.2011

Część pierwsza
Wykłady w auli

Czwarty Festiwal nauki w naszej szkole zainaugurował kwartet smyczkowy ze szkoły muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach


Urodzystego Otwarcia IV Festiwalu Nauki dokonała pani wicedyrektor - Maria Dłotko. Kolejne punkty programu zapowiadali Anan Ziebura i Artur Rosa.


Pierwszy wykład pt.:"Smooth Streaming, czyli jak działa vod.onet.pl" wygłosił procownik portalu onet.pl, absolwent naszej szkoły Wojciech Widawski.


Kolejnym punktem programu był referat zdobywcy brązowego medalu na Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców w Moskwie, Mateusza Góreckiego, który przedstawił wyniki swojej dwuletniej pracy dotyczące problemu siły nośnej skrzydeł samolotu.

Część druga
Pokazy w sali fizycznej

Po krótkiej przerwie przyszła kolej na pokazy z fizyki. Jako pierwszi wystąpili Aleksandra Górecka oraz Kuba Hash. Przedstawili oni w języku angielskim i polskim budowę i zasadę działania termoskopu Galileusza - eksponatu z Muzeum Nauki w Londynie.


Sposób wyznaczenia częstotliwości obrotów wirownicy przy pomocy stroboskopu zakupionego w ramach projektu Partnerzy w Nauce przedstawili uczniowie klasy 1d, Paweł Kolarczyk i Łukasz Grobert.


Zakup luksomierza pozwolił na realizację pomiarów natężenia oświetlenia powierzchni w salach lekcyjnych naszej szkoły. O tym projekcie opowiedziały nam uczennice Anna Sklarek i Karolina Wojak.


Uczniowie Kuba Janiec i Jan Orłowski przedstawili wykonany przez siebie robot hydrauliczny - HYDROARM 3000+Pro. Do budowy tego wehikułu wykorzystali strzykawski lekarskie oraz sklejkę.


Przyszedł czas na zademonstrowanie działania robota. Każda z 5 osób sterowała inną strzykawką. Praca i odpowiedzialność zespołowa pozwoliły na wykonanie zadania jakim było przełożenie 2 piłek pingpongowych z talerza do szklanki.


Zagadnienia dotyczące ogólnej teorii względności i efektów związanych z zakrzywieniem czasoprzestrzeni przedstawili na modelu pola grawitacyjnego Adam Seweryn i Kuba Micał z klasy 1d.


Na zakończenie Jan Orłowski oraz Paweł Dziedzic zaprezentowali generowanie toroidalnych wirów powietrza z wykorzystaniem przygotowanych "armat". Powstające dymki posiadają dużą energię, która pozwala na strącenie lekkich przedmiotów. Teoria powstawania powietrznych toroidów nie została jeszcze dokładnie wyjaśniona ale opiera się o równanie dynamiki płynów - równianie Bernoulliego.

Część trzecia
Zakończenie w auli

Programowanie gier na telefony komórkowe do pasja Krzysztofa Miemca z klasy 1c4. Wykorzystując język Java oraz biblioteki OpenGL napisał rozbudowaną grę na telefon komórkowy. Jak zaznaczył praca nad tym programem zajęł mu około 6 miesięcy i będzie dalej kontynuowana.
Kolejną prezentację dotyczącą tworzenia stron internetowych z wykorzystaniem technologii Joomla przedstawili Izabela Ogrodnik i Michał Szulc. Na dwóch ekranach zaprezentowali w jaki sposób szybko utworzyć stronę zarządzaną przez różnych klientów.
Uroczystego zakończenia i podsumowania sesji dokonała pani wicedyrektor Maria Dłotko. Podkreśliła duże zaangażowanie młodzieży w projekcie "Partnerzy w Nauce" i podziękowała wykładowcom i zespołowi muzycznemu za uświetnienie czwartego Festiwalu Nauki w naszej szkole.
Strona w edycji