Spotkanie 12-12-2011

Przygotowanie do chemicznej obróbki zdjęć.


Przygotowanie wywoływacza i utrwalacza.

W dniu 12-12-2011 sekcja fizyczna rozpoczęła projekt wykonywania czarno-białych zdjęć metodą tradycyjną, obecnie już rzadko stosowaną, chemicznej obróbki. Na poprzednich zajęciach przygotowany został sprzęt wypożyczony od prof. Bogusława Lanusznego. Klisze fotograficzne uczniowie zakupili z własnych środków a zdjęcia wykonali swoimi aparatami, wyjętymi i odkurzonymi z szuflady. Cena jednego filmu małoobrazkowego wynosi obecnie 17 zł i pozwala na zrobienie 36 zdjęć czarno-białych. Na początku zajęć zostały przygotowane wywoływacz i utrwalacz wg procedury z iście aptekarską dokładnością.

Przygotowanie koreksu i kąpieli chemicznych.

Kolejnym etapem było przygotowanie do założenia filmu do koreksu. Zadanie należało kilkukrotnie przećwiczyć, ponieważ właściwe założenie filmu musi odbywać się całkowitej ciemności. Należało również przestrzega bardzo rygorystycznie reżimu czasowego i temperaturowego. Pierwszy został wywołany film prof. Lanusznego. Potem kolejne. Pierwsze wywołania zakończyły się sukcesem.

Końcowy efekt.

Po założeniu filmu do koreksu należało wywoływać film w temperaturze 20 st. Celsjusza przez 5 minut okresowo mieszając. Po wywołaniu płuczemy film w czystej wodzie a następnie wkładamy do utrwalacza na 10 minut. Po utrwaleniu w temperaturze 20 st. Celsjusza płuczemy i suszymy film. Otrzymujemy czarno-biały negatyw jak poniżej.


Strona w edycji