Obrotowa Mapa Nieba

Narodziny projektu

Na pierwszych zajęciach z projektu we wrześniu 2011 narodził się pomysł zbudowania obrotowej mapy nieba, która obracałaby się w czasie rzeczywistym. Mapa będzie przedstawiać obraz nieba z 12 godzinnym wyprzedzeniem, aby uczniowie rano mogli zobaczyć niebo jakie będzie wieczorem. Na początku wykonano obudowę ze sklejki. Jako mapy użyto plakatu o średnicy 70cm.
"Wybijanie gwiazd"

Do realizacji budowy mapy zaangażowali się: Dawid Karpiński z kl. 1c4, Piotr Kostorz z kl. 1c3. To oni w pierwszej fazie wykonali około 1500 otworów o różnej średnicy w plakacie mapy nieba. Następnie zostało wykonane koło z pleksi o średnicy 75cm na którym przymocowano plakat.
Zakładanie oświetlenia i nakładanie koła

W kolejnym etapie zamocowano oświetlenie ledowe na tylnej ścianie obudowy a następnie przystąpiono do montażu koła w obudowie. Koło osadzono na trzech rolkach, z których jedna jest sprzężona z silnikiem krokowym.
Napęd mapy - silnik krokowy

Zdjęcie przedstawia mechanizm, który obraca koło przy pomocy silnika krokowego poprzez przekładnię ślimakową. Koło opiera się na dwóch rolkach, dzięki czemu zapewniony jest stały docisk mapy do rolki napędzającej. Silnik jest sterowny poprzez układ ULN2803 sterowny procesorem Attiny2313. W fazie testów dokonano pomiaru natężenia prądu przepływającego przez silnik.
Programowanie procesora

Ostatnim etapem było zaprogramowanie procesora, który sterowałby mapą w czasie rzeczywistym. Tym problemem zajął się Tomasz Chyrowicz z kl. 3d. Zaprojektował również płytkę do układu elektronicznego, którą wykonał Wojtek Grędel z kl. 1c3.

Tomasz Chyrowicz oraz Dawid Karpiński montują elektronikę sterującą obrotem mapy

Dawid Karpiński prezentuje gotową mapę.
Mapa gotowa

Pozostało już tylko oklejenie obudowy i ściany przedniej. Do tego zadania zgłosiły się uczennice kl. 1d: Sonia Jarczyk, Jolanta Markowska oraz Mapa zostanie zawieszona na korytarzu przy pracowni fizycznej i będzie przedstawiała obraz nieba z 12-godzinnym wyprzedzeniem. Opiekę nad całością projektu sprawował opiekun sekcji fizycznej mgr Bogusław Lanuszny. Mapa została ukończona w czerwcu 2012r.


Strona w edycji