Astro-foto - redaguje Krzysztof Domogała - klasa 3c3



Księżycowa galeria


Księżyc to jeden z najłatwiejszych do sfotografowania obiektów. Do wykonania prostego zdjęcia wystarczy najzwyklejszy aparat kompaktowy. Poniżej prezentuję moje dwa zdjęcia Księżyca. Wkrótce postaram się opublikować kolejne.


Zdjęcia Księżyca dążącego do pełni (3 dni przed pełnią), wykonane 25 lutego 2010 roku
Księżyc w pełnej okazałości.
Zbliżenie na Morze Jasności (Mare Serenitatis). Po lewej widoczna część Morza Deszczów (Mare Imbrium), a po prawej Morza spokoju (Mare Tranquillitatis).

Zdjęcia wykonane w ognisku głównym teleskopu Celestron C8N przy pomocy aparatu Canon 1000D.
Parametry: ISO400 Czas naświetlania 1/300




Słoneczna galeria


Słońce nasza najbliższa gwiazda jest trudnym obiektem do fotografowania i obserwacji. Bez odpowiednich filtrów możemy nieodwracalnie uszkodzić aparat fotograficzny, a nawet stracić wzrok! Do prostych zdjęć wystarczy filtr w postaci specjalnej foli, przepuszcza ona tylko bardzo niewielką cześć światła. Dla uzyskania najlepszych efektów stosuje się filtry H-alpha, niestety filtry tego typu cechują się wysoką ceną.

Zdjęcie Słońca wykonane 20.07.2009 roku. Jak widać, Słońce jest "czyste", nie ma na nim żadnych plam. Lekkie rozmycie obrazu spowodowane jest przez cienką warstwą chmur.
Obraz Słońca z dnia 3.04.2010 roku. W tym przypadku widać dwie średnio widoczne plamy. Plama położona blisko równika Słońca ma oznaczenie 1059, natomiast druga, położona w pobliżu bieguna 1057.
Obraz Słońca z dnia 2.08.2010 roku. W centrum widać plamę o oznaczenie 1103 oraz kilka mniejszych, słabo widocznych. Jak widać, aktywność Słońca cały czas wzrasta.






Saturn



W BUDOWIE