20.10.2011 - Dzień pierwszy

Jubileusz X Dni FizykiX Dni Fizyki uroczyście rozpoczęła Pani Dyrektor VIII Liceum Ogólnokształcącego mgr Anna Dziedzic. W krótkiej prezentacji zawarła historię 20 letniej tradycji organizowania w naszej szkole sesji popularyzującej nauki przyrodnicze. Z wykładami gościli u nas min. prof. Marek Zrałek z Uniwersytetu Śląskiego, dr Henryk Chrupała z Planetarium Śląskiego, prof. Marian Nowak z Politechniki Śląskiej, prof. Jerzy Kreiner z Uniwersytetu Pedagogicznego z Krakowa, prof. Joanna Mikołajewska z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika z Warszawy oraz dr Ziołkowski z Centrum Badań Kosmicznych z Warszawy i wielu innych. Na Dniach Fizyki uczniowie naszej szkoły prezentowali doświadczenia i pokazy przygotowane pod opieką nauczycieli fizyki. W trakcie każdej sesji można było podziwiać okazjonalne wystawy uświetniające nasze spotkania, na które byli zawsze zapraszani nauczyciele oraz uczniowie szkół województwa śląskiego.

Uroczyste odsłonięcie tablicy

poświęconej pamięci prof. Józefa Greupnera

Czas płynie. Niestety w roku 2006 odszedł od nas szanowany, długoletni Nauczyciel fizyki, prof. Józef Greupner. Był pracownikiem naszej szkoły przez 52 lata. Przez ten czas dał się poznać jako dobry człowiek, wybitny pedagog oraz wymagający profesor. Pozostawił po sobie wiele wspomnień oraz przyczynił się do poszerzenia bazy dydaktycznej pracowni fizycznej. Wykonał zamknięty cykl kilkuset slajdów do wszystkich działów fizyki. Nagrał i zredagował wiele audycji telewizyjnych z różnych dziedzin: fizyki astronomii, techniki, matematyki i chemii. Zawsze życzliwy i otwarty na pomoc dla drugiego człowieka. Społeczność VIII Liceum w trosce o jego pamięć ufundowała tablicę pamiątkową. Jest ona wykonana wg grafiki prof. Jerzego Pitery, artysty plastyka, nauczyciela naszej szkoły. Odsłonięciu tablicy towarzyszyli: mgr Jadwiga Greupner – żona profesora, mgr Bogusław Lanuszny, mgr Teresa Zając - dyrektor VIII LO w latach 1991-2007, nauczyciele fizyki - mgr Aleksandra Szydło, mgr Anna Kafel oraz wychowankowie i uczniowie VIII LO.

Honorowe patronaty

Patronaty Honorowe nad X Dniami Fizyki objęli: Muzeum Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie, Kurator Oświaty w Katowicach, Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego oraz Planetarium Śląskie.
X Dni Fizyki prowadzili: Anna Sklarek oraz Michał Szluzy – uczniowie klasy 3c1, którzy zaprosili nas na wykład inauguracyjny, który przedstawił dr n. med. Aleksander Zajusz – pracownik Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej – Curie w Gliwicach. Rok 2011 został ogłoszony Rokiem Chemii.

Radioterapia w medycynie

Dr n. med. Aleksandr Zajusz przedstawił trudne zagadnienia dotyczące walki z rakiem, jaką prowadzi się w Instytucie Onkologii w Gliwicach. Zdefiniował rodzaje choroby oraz sposoby leczenia (metody radykalne, paliatywne i objawowe). Pionierem radioterapii i jednocześnie prekursorką nowoczesnej onkologii była Maria Skłodowska-Curie. W prezentacji pokazał również nowoczesne urządzenia jakimi dysponuje instytut.

Nasi Goście

Swoją obecnością zaszczycili nas Wiceprezydent Miasta Katowice – Marcin Krupa oraz Dyrektor Wydziału Nadzoru i Wspierania Rozwoju Zawodowego Nauczycieli mgr Andrzej Rafa Zaproszenia przyjęli również uczniowie szkół wraz z opiekunami: I LO im. M. Kopernika II LO im. M. Konopnickiej III LO im. A. Mickiewicza V LO im. W. Broniewskiego VII LO im. Harcerzy Obrońców Katowic X LO im. I. Paderewskiego Zespołu Szkół nr 4 im. T Klenczara Katolickie Liceum Ogólnokształcace im. E. Szramka oraz przedstawiciele placówek naukowych i wyższych uczelni: Uniwersytetu Śląskiego, Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Chorzowie, Politechniki Śląskiej, Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy, Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach, Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Quiz Fizyczny

Pora na rodzący wiele emocji Quiz Fizyczny, który prowadziła niezastąpiona mgr Aleksandra Szydło. Z grona 10 ochotników zwyciężyć może tylko jeden. Każdy z uczestników w pierwszym etapie otrzymał 2 pytania. Wszyscy wyszli z tego boju zwycięsko. Ile księżyców ma Wenus? Na jakiej lekcji Nauczyciel wciska dzieciom kit? Kogo mamy na myśli robiąc kotlet mielony? Na takie i inne pytania musieli odpowiedzieć uczniowie.

Wystawy

Z okazji Dni Fizyki zostały wykonane wystawy przez uczniów naszej szkoły pod opieką mgr Anny Kafel i mgr. Bogusława Lanusznego: „Doświadczenia interaktywne”, „Katalog Messiera”, „Wiaderka”, „IASC - poszukiwanie asteroid”, „Zegary słoneczne”, „Stacja meteo”, „Gwiazdozbiory Heweliusza”, „Wahadło Foucaulta”, Na dniach Fizyki znajdowały się również stoiska: „Astrohobby” – Planetarium Śląskie, „Zamkom”- wydawnictwo z Krakowa oraz modele wykonane przez uczniów z projektu „Partnerzy w nauce”, prezentowane w auli i sali 206.

Życie i działalność naukowa Marii Skłodowskiej – Curie

Po przerwie mogliśmy być słuchaczami niezwykle interesującego wykładu dyrektor Muzeum Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie – pani Małgorzaty Sobieszczak-Marciniak. To na ulicy Freta 16 w Warszawie, gdzie mieści się muzeum, przyszła na świat patronka naszej szkoły. Maria Skłodowska urodziła się w 1867r. W roku 1890 wyjechała do Francji, gdzie studiowała i pracowała naukowo. Odkryła Rad i Polon. Była dwukrotną laureatką Nagrody Nobla – z fizyki(1903) i chemii (1911).

Drugi etap Quizu

Po zmaganiach w drugim etapie, do finału dotarło 3 uczestników konkursu: Tomasz Kumor z kl. 3d, Mariusz Nowak z kl. 1d oraz Piotr Urbańczyk z kl. 3d.

„Oscyloskop” – doświadczenie olimpijskie

Uczniowie klasy 3c1 – Michał Sosnowski oraz Maciej Procyk przedstawili doświadczenie z finału 60-Olimpiady Fizycznej. Celem doświadczenia było wyznaczenie współczynnika oporu magnesu w wodzie metodą oscyloskopową. Doświadczenie było perfekcyjnie przygotowane i wykonane. Wykorzystując program komputerowy „Oscyloskop” oraz zestaw wykonany przez mgr Bogusława Lanusznego zmierzyli prędkość magnesu w powietrzu i w wodzie. W celu statystycznej analizy w doświadczeniu wykonali kilkaset prób.
Strona w edycji