Film z XI Dni Fizyki



DZIEŃ PIERWSZY - 24.10.2013


XI DNI FIZYKI

XI Dni Fizyki rozpoczęły się 24 października 2013 roku. Tym razem tematem przewodnim były drgania i fale. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w ciekawych wykładach i obejrzeć wystawy eksponowane w auli i sali 109.

ORGANIZACJA

Przez cały czas trwania XI Dni Fizyki towarzyszyli nam prowadzący - Klaudia Wieszczek oraz Patryk Tyrtania, którzy zapowiadali występujących oraz zabawiali publiczność.

OTWARCIE

Uroczystego otwarcia dokonała pani dyrektor Anna Dziedzic. Opowiedziała nam o historii tego wydarzenia i powitała serdecznie zebranych gości.

WYSTĘP MUZYCZNY
Następnie swoje umiejętności zaprezentowała nam uczennica naszego liceum Agnieszka Lubież, która zagrała przepiękny koncert na flecie poprzecznym.
WYKŁAD - "AKUSTYKA FAL DE BROGLIE'A"

Po koncercie wystąpił profesor Bogusław Fugiel z prezentacją „ Akustyka fal de Brogilie'a - impresjonizmw nauce?”. W niezwykle ciekawy sposób opowiedział nam o działaniu ludzkiego ucha oraz wyjaśnił, dlaczego słyszymy różne dźwięki. Za pomocą rysunków, animacji i wzorów odkrył przed nami tajemnice drgań w muzyce.

QUIZ - ETAP PIERWSZY
W następnej kolejności odbył się I etap Quizu Fizycznego prowadzonego przez profesor Aleksandrę Szydło. W zabawie wzięło udział dziesięciu uczniów z różnych szkół. Uczestnicy kolejno otrzymywali pytania, na które musieli odpowiedzieć w przeciągu zaledwie 3 sekund. Do II etapu konkursu zakwalifikowało się dziewięć osób.
KONIEC CZĘŚCI PIERWSZEJ

Dr Dariusz Kajewski z Instytutu Odkrywania Tajemnic zaprosił nas na interaktywną wystawę ''Zagadki Optyki'' na Uniwersytecie Śląskim. Później wsłuchaliśmy się raz jeszcze w dźwięki fletu Agnieszki Lubież. Koncert ten zakończył pierwszą część imprezy i zebrani goście udali się na przerwę.

PRZERWA - WYSTAWY DOŚWIADCZEŃ
Podczas przerwy goście mieli okazję odwiedzić wystawy znajdujące się w auli, sali 109 i na korytarzu szkolnym. Ich autorami byli uczniowie naszej szkoły, którzy z pasją opowiadali o swoich projektach przechodniom. Można było zobaczyć m.in. interaktywne zestawy doświadczalne, wahadło Foucaulta, zegary słoneczne. Na szczególną uwagę zasługiwało działo Gaussa.
WYSTĘP MUZYCZNY

Druga część imprezy rozpoczęła się koncertem Klaudii Kubicy, która zagrała piękny utwór na saksofonie.

WYKŁAD - "ELEKTROMAGNETYCZNA PRÓŻNIA, OSCYLACJE CASIMIRA"
Później profesor Władysław Borgieł przedstawił wykład pt. „Elekromagnetyczna Próżnia, oscylacje Casimira’’. Za pomocą przystępnej prezentacji przekazał nam wiedzę o falach elekromagnetycznych oraz oscylacjach w próżni. Zdradził nam wiele ciekawostek i faktów, o których nie mieliśmy pojęcia.
QUIZ - ETAP DRUGI

Następnie odbył się II etap Quizu Fizycznego. Zasady zmieniły się – tym razem uczestnik, który udzielił poprawnej odpowiedzi wyznaczał następnego odpowiadającego. Pytania robiły się coraz trudniejsze. Do finału przeszły trzy osoby.

WYKŁAD - "KRZYWE LISSAJOUS W FIZYCE"
Następny wykład o krzywych Lissajous rozpoczęły uczennice VIII LO – Alicja Starczewska i Justyna Klaja. Pokazywały nam animację krzywych na oscyloskopie i opisywały je.
WYKŁAD - "KRZYWE LISSAJOUS W MUZYCE"

W drugiej części wykładu profesor Bogusław Lanuszny przedstawił nam pierwszy oscyloskop mechaniczny oraz wytłumaczył jego budowę. Później zadał nam pytanie: „Dlaczego nie można nastroić pianina?’’, które zastanowiło zebranych. Profesor tłumaczył działanie instrumentu i wyjaśnił pojęcie skali naturalnej i temperowanej. Prezentował również różnice częstotliwości oraz pokazywał które dźwięki są czyste za pomocą programów i organek.

PREZENTACJA - BAZA ZADAŃ MATURALNYCH
Po wykładzie powitaliśmy Kamila Brzyskiego, autora programu do tworzenia bazy danych zadań maturalnych. Trzecioklasista przedstawił nam jego działanie na zadaniach maturalnych z fizyki.
WYKŁAD - "PRĘDKOŚĆ ŚWIATŁA W WODZIE"

Jakub Kolybacz i Jakub Sieroń postanowili wyznaczyć prędkość światła w wodzie, za pomocą urządzenia zwanego dalmierzem laserowym. Podczas wykładu przedstawiali nam swoje doświadczenie i jego wyniki.

ZAKOŃCZENIE
Na zakończenie pierwszego dnia uroczystości wysłuchaliśmy utworu "Różowa Pantera". Zagrała go Klaudia Kubica na saksofonie.




DZIEŃ DRUGI - 25.10.2013


DZIEŃ DRUGI - ROZPOCZĘCIE

25 października 2013 roku o godzinie dziewiątej pani dyrektor wraz z prowadzącymi oficjalnie powitała wykładowców i gości na drugim Dniu Fizyki.

KONCERT WIOLONCZELISTKI

Po wystąpieniu pani dyrektor usłyszeliśmy koncert w wykonaniu Jolanty Markowskiej. Uczennica zagrała nam utwór Jana Sebastiana Bacha na wiolonczeli.

WYKŁAD - "OLIMPIJSKIE ROZKOSZE ŁAMANIA GŁOWY"

Pierwszym wykładem w tym dniu były „Olimpijskie rozkosze łamania głowy” prowadzone przed doktora Joachima Gmyrka. Chciał on przekazać nam swoją pasję do rozwiązywania i układania zadań fizycznych.

FINAŁ QUIZU FIZYCZNEGO

Wreszcie przyszła kolej na rozwiązanie Quizu Fizycznego. Zawodnicy dzielnie walczyli o pierwsze miejsce, odpowiadając na coraz trudniejsze pytania. Zwycięzcą został Piotr Białas z IV LO.

WYKŁAD - "KĄCIK FIZYKI KOMPUTEROWEJ"

Potem przyszedł czas na wykład poprowadzony przez uczniów naszej szkoły - Tomasza Kućmę, Sonię Jarczyk i Agnieszkę Lupierz. Urządzili oni „Kącik fizyki komputerowej”, w którym prezentowali historię zapisu i odtwarzania muzyki.

WYKŁAD - "ANALIZA FOURIERA A PLIKI MP3"

Drugą częścią wykładu była prezentacja Analizy Fouriera, w której Tomasz Kućma opowiedział o formacie plików mp3 i pokazał program dokonujący analizy.

KONIEC CZĘŚCI PIERWSZEJ

Pożegnani przez wiolonczelę Jolanty goście mieli szansę rozprostować nogi i podziwiać wystawy zorganizowane przez uczniów VIII LO, które można było zobaczyć również dnia poprzedniego.

ROZPOCZĘCIE CZĘŚCI DRUGIEJ

O godzinie 11.15 goście znów zebrali się w sali. Powitał ich Marek Czarnecki wykonując utwór na klarnecie.

WYKŁAD - "ŚWIATŁO JAKO ZJAWISKO FALOWE"

Następnie na scenę wkroczył doktor Stanisław Bajtlik z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Warszawie. Zaprezentował nam wykład pt. „Światło jako zjawisko falowe”, w którym tłumaczył właściwości światła odpowiadając na różne pytania, np. „Co wpływa na kolory nieba?”, czy „Dlaczego ptaki mają kolorowe upierzenie?”.

STREAMING - RZUT UKOŚNY W POLU CENTRALNYM

Później czekała nas konferencja przez Skype'a z Karolem Bacikiem, studentem Imperial College w Londynie. Tłumaczył on zagadnienie rzutu ukośnego w polu centralnym.

WYKŁAD - "DRGANIA MEMBRANY KOŁOWEJ"

Po konferencji wystąpił profesor Lanuszny ze swoją prezentacją "Drgania membrany kołowej". Przygotował dla nas program oraz doświadczenie, opowiedział o częstotliwości, płycie i membranie kołowej.

WRĘCZENIE NAGRÓD

Kolejnym punktem programu było wręczenie nagród i dyplomów. Podziękowania dla laureatów i osób zaangażowanych w Dni Fizyki złożyła pani dyrektor i organizatorzy. Widownia nagrodziła ich gromkimi brawami.

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE

Uroczystego zakończenia XI Dni Fizyki dokonała pani dyrektor Anna Dziedzic. Po raz ostatni mogliśmy wysłuchać Marka Czarneckiego grającego na klarnecie. Dni Fizyki dobiegły końca, jednak wiele nas nauczyły i na długo pozostaną w naszej pamięci. Z niecierpliwością czekamy na kolejne, na które serdecznie zapraszamy.