14 maja 1991 roku pani dyrektor VIII LO, mgr Teresa Zając, dokonała uroczystego otwarcia I DNI FIZYKI. Spotkania te są organizowane przez nauczycieli i uczniów VIII LO a ich celem jest popularyzacja fizyki i astronomii wśród młodzieży szkół średnich województwa śląskiego.

W ramach tych spotkań odbywają się wykłady prowadzone przez profesorów i naukowców wyższych uczelni, pokazy interesujących doświadczeń fizycznych oraz programów komputerowych przygotowanych przez uczniów naszej szkoły.

Wykład inauguracyjny o kwarkach wygłosił przyjaciel młodzieży prof. dr hab. Marek Zrałek z Uniwersytetu Śląskiego.

Badania obwodów RLC z wykorzystaniem dostępnej w pracowni aparatury przedstawili uczniowie Anna Barańska i Władysław Konieczny. Pokaz był przygotowany solidnie i skrupulatnie. Wzbudził duże zainteresowanie wśród młodzieży i przedstawicieli uczelni wyższych.

Kolejną atrakcja były eliminacje do Quizu fizycznego prowadzonego przez panią mgr Aleksandrę Szydło. Pytania pochodziły z książki "500 zagadek z fizyki i astronomii". Brali w nim udział nie tylko nasi uczniowie ale również zaproszeni goście.

Po tych emocjach uczeń naszego liceum Leszek Kraszyna starał się odpowiedzieć na pytanie "Czy stała grawitacji jest stała?"


Uczniowie: Robert Wróbel, Mariusz Sapiński i Dariusz Dobrowolski zademonstrowali nam bardzo ciekawy program komputerowy symulujący problem n-ciał w polu grawitacyjnym.

Na zakończenie pierwszego dnia uczennice naszej szkoły recytowały nam poezję fizyka prof. dr hab. Grzegorza Białkowskiego (1932-1989). Wspominamy go nie tylko jako wielkiego fizyka, rektora, senatora ale także jako wielkiego przyjaciela młodzieży.

A to my, czyli: Beata Zipper, Anna Solik i Wojciech Malina. Byliśmy przez wszystkie trzy dni razem z wami i staraliśmy się jak najlepiej spełniać obowiązki konferansjerów.


I Dni Fizyki - dzień drugi - 15 maja 1991

Drugi dzień naszego wspólnego spotkania rozpoczął dr Henryk Chrupała - dyrektor Planetaium Śląskiego, który opowiadał nam o modelach kosmologicznych a swoją wypowiedź zilustrował pięknym filmem. Niżej wpis do kroniki.

Potem zaaferowały nas eliminacje II stopnia do naszego Quizu, ponieważ z piątki półfinalistów tylko dwie osoby mogły wejść do półfinału.

Kolejnym naszym gościem był pan dr Joachim Gmyrek z Politechniki Śląskiej, który zajął się analizą zadań olimpijskich. Niżej wpis do kroniki.


Ostatnim wystąpieniem tego dnia był pokaz wykorzystania komputera w pracowni fizycznej, który przedstawił nam tegoroczny absolwent naszego liceum Piotr Auksztulewicz z nieocenioną pomocą mgr Bogusława Lanusznego.



Celem doświadczenia było wyznaczenie przyśpieszenia grawitacyjnego metodą spadku swobodnego. Do pomiaru wykorzystano mikrokomputer ZX-Spektrum z odpowiednio napisanym programem.


I Dni Fizyki - dzień trzeci - 16 maja 1991

Ostatni dzień naszych zmagań z fizyką rozpoczęła swoim referatem o nadprzewodnictwie doc. dr hab. Elżbieta Zipper z Uniwersytetu Śląskiego, która zademonstrowała lewitację pierścienia w polu magnetycznym w atmosferze ciekłego azotu.

Poźniej ciekawe doświadczenia z działu "Ośrodki ciągłe" zademonstrowali nam uczniowie naszej szkoły: Ireneusz Białas i Krzysztof Kasprzyk.

Celem doświadczenia było wyznaczenie modułu Younga dla struny metodą strzałki ugięcia.

I tak oto nasze emocje związane z Quizem osiągnęły punkt kulminacyjny bo oto finał, do którego doszli dwaj uczniowie naszej szkoły: Mariusz Sapiński i Robert Wróbel. Pytania były bardzo trudne, zawodnicy walczyli zacięcie i tylko minimalną przewagą punktów wygrał Mariusz.

Bardzo ciekawy program komputerowy pt. "Atlas nieba" przedstawił nam mgr Michał Greupner - absolwent naszego liceum.

Później, uczniowie naszej szkoły: Michał Kowalczyk i Michał Gruba, przedstawili program komputerowy dokonujący analizy Fouriera impulsu akustycznego

Na zakończenie bardzo ciekawy referat o ewolucji wszechświata przedstawił Mariusz Sapiński z klasy 3d

Ostatnim punktem I Dni Fizyki było rozdanie dyplomów i nagród, którego dokonała pani Aleksandra Szydło, a podsumowania dokonał Bogusław Lanuszny, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego. Serdecznie dziękujemy Pałacowi Młodziezy, Planetarium Sląskiemu, Uniwersytetowi Śląskiemu za pomoc przy organizacji Dni Fizyki.

A oto nasi goście, którzy towarzyszyli nam przez wszystkie dni naszych spotkań z fizyką a równocześnie jury, które oceniało odpowiedzi uczestników naszego Quizu Fizycznego. Dzisiaj z łezką w oku żegnamy I Dni Fizyki. Było nam bardzo miło, przyjemnie i fizycznie. Do zobaczenia za rok!!!.