7-9 kwietnia 1992


Dnia 7 kwietnia 1992 o godz. 9.30 pani dyrektor Teresa Zając dokonała otwarcia II Dni Fizyki oraz powitała zaproszonych gości. Z tej okazji została odsłonięta tablica poświęcona pamięci wieloletniego profesora tej szkoły, autora znanego zbioru zadań z fizyki, Wademara Zillingera. Odsłonięcia tablicy dokonał jego uczeń mgr Józef Greupner.

Część naukową rozpoczął prof. dr hab. Wiktor Zipper z Uniwersytetu Śląskiego, który omówił dorobek badań pracowników Zakładu Fizyki Jądrowej dotyczących reakcji jądrowych.

Tego dnia odbył się też I etap Quizu fizycznego, w którym brali udział uczniowie naszej szkoły i zaproszeni goście.



Po zaciętej walce młodych fizyków prof. dr hab. Tomasz Dłotko z Uniwersytetu Śląskiego, przedstawił interesujące rozważania na temat zastosowania równań rózniczkowych w fizyce.


"Badanie drgań wymuszonych" - taki tytuł miało doświadczenie, zaprezentowane przez Michała Kota i Roberta Psiuka - uczniów klasy IIId.



W czasie przerwy można było podziwiać i oceniać prace plastyczne uczniów naszej szkoły przygotowane na konkurs pt: "Różne formy życia we Wszechświecie".


Ostatnim punktem programu tego dnia było wystąpienie profesora naszej szkoły mgr Bogusława Lanusznego, który przedstawił metody aproksymacji punktów pomiarowych wielomianami 1, 2 i 3-go stopnia metodą najmniejszych kwadratów.


Na wytrwałych czekała jeszcze niespodzianka - film fantastyczno-naukowy "Otchłań".




II Dni Fizyki - Dzien drugi - 8 kwietnia 1992

Drugi dzień w świecie fizyki rozpoczął dr Władyslaw Borgieł z Uniwersytetu Śląskiego. Po krótkim wykładzie pt: "Wektor Hertza a CB radio" mogliśmy sami przekonać się jak działa CB-radio i uczesniczyć w bezprzewodowej łączności z zaprzyjaźnionymi osobami.

Kolejnym naszym gościem był dr Wojciech Osoba z Zakładu Fizyki Jądrowej Uniwersytetu Śląskiego. Przedstawił nam doświadczenia dotyczące wyznaczanie współczynnika pochłanania promieniowania gamma.

Na obchody naszego święta zaprosiliśmy także absolwenta naszej szkoły, wielokrotnego olimpijczyka olimpiad fizycznej i astronomicznej, Przemysława Repetowicza, który przedstawił wybrane zadania olimpijskie z fizyki i astronomii.



Po dużej dawce informacji odbył się II etap Quizu, po którym zostali już tylko najlepsi.

Nasza szkoła ściśle współpracuje z Pałacem Młodzieży a w szczególności z grupą twórczą Quark. O tej współpracy a także o działalności tej grupy opowiedział nam uczeń kl. IId Bartłomiej Bezak.

"Od dolnego do szczytowego" - taki temat nosił referat wygłoszony przez Mariusza Sapińskiego na zakończenie drugiego dnia II Dni Fizyki.




II Dni Fizyki - Dzien trzeci - 9 kwietnia 1992


Ostatni dzień rozpoczął się interesującym wykładem mgr. Michała Greupnera z Planetarium Śląskiego. Przekazany w sposób niezwykle barwny opis planet został wzbogacony filmem "Jak bardzo myliśmy się - Układ Słoneczny".

W następnym punkcie naszego programu uczniowie: Władysław Konieczny i Wojciech Gembalczyk zaprezentowali nam doświadczenie dotyczące pomiaru długości fali przy pomocy szkolnego spektroskopu. Eksperyment wymagał dużej precyzji, jako że należało zmierzyć długości rzędu nanometrów (1 milionowa część milimetra).

Wśród zaproszonych gości był także dr Henryk Chrupała z Planetarium Śląskiego, który w tym dniu przeprowadził analizę wybranych zadań z olimpiad astronomicznych.

I ..nadszedł czas aby wybrać najlepszych. Po rozgrywkach III- go etapu odbyły się ostatnie narady Jury pod przewodnictwem mgr Bogusława Lanusznego i wsparciu prof.: Józefa Greupnera, Aleksandry Szydło i Grażyny Korczyńskiej.

Finałowy etap quizu fizyczno-astronimicznego zwycięsko zakończył Leszek Kraszyna z klasy IIId.

Po niesamowitych emocjach wysłuchaliśmy ciekawego referatu pt.: "Wielki wybuch - prawda czy fałsz - konkurencyjne modele", który przedstawił nam Bartłomiej Bezak z klasy IId.

Wykłady i referaty tego dnia zakończył nasz profesor fizyki mgr Bogusław Lanuszny prezentacją programów komputerowych Sky Globe i Cosmos.


Ostatnie chwile stanowiły podziękowania i wręczenie dyplomów wszystkim tym, którzy przyczynili się do organizacji i czynnie uczestniczyli w II Dniach Fizyki. Ogłoszenia wyników konkursu plastycznego, którego prace oglądaliśmy na wystawie podczas tych 3 dni, dokonał i nagrody wręczył przewodniczący Jury - Jerzy Pitera.

Razem z nami wytrwali do końca nasi szanowni goście, przedstawiciele wyższych uczelni i Planetarium Śląskiego. Obchody naszego święta śledzili razem znami :Telewizja Regionalna, przedstawiciele programu "Strych" z kamerą, Polskie Radio i prasa



W tym roku obowiązki konferansjerów przejęliśmy my -
Monika Musioł i Leszek Sroka.


Żegnamy już tegoroczne, fantastyczne II Dni Fizyki i mamy nadzieję, że w przyszłym roku znów spotkamy się na III Dniach Fizyki.
(9.04.1992)