"Jak złapać neutrino?"

Drugi dzień VIII Dni Fizyki rozpoczął wykład prof dr hab. Jana Kiesiela z Uniwersytetu Śląskiego pt: "Jak złapać neutrino". Przedstawił zagadnienia dotyczące fizyki neutrin i trudności związane z ich detekcją. Omówił metody badań oraz scharakteryzował ośrodki i laboratoria we Francji i Włoszech, które są w posiadaniu potężnych detektorów do rejestracji neutrin. Wykład przybliżył młodzieży nowe techniki stosowane we współczesnej fizyce.

Półfinał Quizu Fizycznego

To już półfinał Quizu Fizycznego. Do drugiej części dotarło 9 zawodników, którzy zmagali się o miejsce w finale. Pytania były trochę trudniejsze, zaś zawodnicy po udzieleniu prawidłowej odpowiedzi typowali osobę do pytania, które podobnie jak wczoraj zadawała pani mgr Aleksandra Szydło.

Wyznaczanie pojemności kondensatora

Kolejnym punktem było doświadczenie "Wyznaczanie pojemności kondensatora metodą rozładowania" przygotowane przez Roberta Palucha i Jakuba Wolnego uczniów klasy 3d2. W celu pełnego zaprezentowania wyżej wymienionego problemu zbudowali oni samodzielnie układ elektroniczny pozwalajacy na dokonanie dokładnych pomiarów.

Pomiary

Wyznaczenie pojemności wymagało pomiaru napięcia, które zostało zmierzone przy pomocy woltomierza, zaś ładunek został zmierzony metodą pośrednią poprzez pomiar natężenia prądu od czasu podczas rozładowania.

Wahadło Foucaulta

Następne doświadczenie było wykonane już w 1851 roku przez Jeana Bernarda Léona Foucaulta, który wykazał w nim ruch obrotowy ziemi wokół własnej osi. Naszym kolegom z klasy 2c2 D. Filipkowskiemu, A. Grabosiowi, Ł. Królowi również się to udało.

Wahadło w VIII LO

Uczniowie umieścili 10 metrowe wahadło w budynku naszej szkoły. Zmierzyli czas pełnego obrotu płaszczyzny drgań wahadła, który wyniósł 31,2h oraz kąt odchylenia płaszczyzny drgań w ciągu jednej godziny wynoszący 11st. 30'.

Zwiedzanie wystaw

Po tych emocjach nadszedł czas na przerwę, w której podobnie jak wczoraj można było zwiedzać wystawy "Poczet fizyków" w sali 208, Astrohobby, wydawnictwo Zamkor oraz wykonać doświadczenia przygotowane przez uczniów naszej szkoły.

Podziwianie wahadła

W trakcie trwania Dni Fizyki przez cały czas można było podziwiać kołyszące się wahadło Foucaulta i obserwować zmianę płaszczyzny jego drgań.

Przerwa

Wykładowcy oraz opiekunowie zaproszonych grup mogli podyskutować na tematy dydaktyki fizyki przy kawie. Skromny poczęstunek czekał również na uczniów w sali 109.

Zorze polarne

Po przerwie czekała nas niezwykła niespodzianka. Barwny i niezwykle interesujący wykład wygłosił prof. dr hab. Bartłomiej Pokrzywka z Akademii Pedagogicznej w Krakowie. W swojej prezentacji przedstawił unikatowe zdjęcia zórz polarnych jakie można zaobserwować zarówno w okolicach Bieguna Północnego jak i Południowego.

Wyładowania w gazach rozrzedzonych

Wyjaśniając mechanizm zórz polarnych zaprezentował proste doświadczenia wyładowań w gazach rozrzedzonych, umieszczonych dodatkowo w polu magnetycznym. Po wykładzie każdy z uczestników marzył, by na własne oczy zobaczyć kiedyś zorze polarne.

Finał Quizu Fizycznego

Pora na najbardziej emocjonujący punkt programu - finał Quizu Fizycznego. Wśród finałowej trójki znaleźli się: Łukasz Bednarski, Mateusz Markiton oraz Szymon Draga. Wszyscy z I LO w Gliwicach.

Nagrody

Wszyscy uczestnicy Quizu otrzymali kalendarze Astronomiczne ufundowane przez Planetarium Śląskie, zaś finaliści nagrody rzeczowe ufundowane przez Instytut Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Zjawisko interferencji

Zakupiony przez mgr. Bogusława Lanusznego rejestrator VideoCom prezentowany był już na V Dniach Fizyki. Tym razem został wykorzystany przez Macieja Pająka do badania zjawiska interferencji i obserwacji widm emisyjnych gazów rozrzedzonych. W celu wykonania doświadczeń został również skonstruowany spektrometr z obrotową tarczą. Przy pomocy tego przyrządu można było obserwować obrazy dyfrakcyjne jakie powstają na pojedynczej szczelinie i siatce dyfrakcyjnej dla światła monochromatycznego.

Komputerowy model grupy galaktyk

Kolejnym, już ostatnim, punktem programu był pokaz komputerowego modelu lokalnej grupy galaktyk, który przygotowali uczniowie - Arkadiusz Socała z klasy 3d1 oraz Tadeusz Stolarczyk z klasy 2d, który zajął się teoretyczną stroną projektu. Wyszukał informacje, zdjęcia i uporządkował wszystkie dane.

Podróż do krańców wszechświata

Arkadiusz Socała napisał program ilustrujący rozmieszczenie galaktyk w przestrzeni wykorzystując do tego grafikę trójwymiarową. Umieścił on w wirtualnym 'akwarium' o boku 4 mln lat świetlnych 30 galaktyk z lokalnej grupy galaktyk. Do największych należą: Droga Mleczna, galaktyka Andromedy z jej satelitami. Przy pomocy myszki i klawiatury można było odbyć podróż do krańców wszechświata.

Podziękowania

Niestety kolejne Dni Fizyki dobiegły końca. Oficjalnie zamknęła je pani dyrektor VIII LO - mgr Anna Dziedzic. W swoim wystąpieniu podziękowała wszystkim wykładowcom uczelni wyższych, którzy zgodzili się przybliżyć uczniom zagadnienia z fizyki i astronomii, jak również nauczycielom i uczniom zaangażowanym w przygotowanie VIII Dni Fizyki.

Uroczyste zakończenie

Podczas zakończenia wykładowcy, opiekunowie oraz uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy w podziękowaniu za rozwijanie i szerzenie zainteresowań zwiazanych z fizyką wśród młodzieży. Organizatorzy VIII Dni Fizyki dziękują wszyskim, którzy przyczynili się do zorganizowania i przeprowadzenia tej tradycyjnej już imprezy.