Otwarcie VIII Dni Fizyki

Kolejna edycja Dni Fizyki stała się faktem. Dnia 15 listopada 2007 uroczystego otwarcia dokonała pani dyrektor VIII LO - mgr Anna Dziedzic. Nawiązując do poprzednich spotkań, podkreśliła, że impreza ta zyskuje coraz to większy prestiż i popularność. Słowa powitania skierowała do przedstawicieli Uniwersytetu Śląskiego, Politechniki, Planetarium i Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Na nasze spotkania zostali zaproszeni również przedstawiciele szkół ponagimnazjalnych wraz z ich opiekunami - nauczycielami fizyki.

Patronat honorowy

Patronat honorowy nad VIII Dniami Fizyki objęli: Instytut Fizyki Uniwersytetu Śląskiego oraz Śląski Kurator Oświaty w Katowicach. Jak co roku pomoc w organizacji Dni Fizyki zaoferowali nam pracownicy Planetarium Śląskiego i wykładowcy pracowni dydaktyki Uniwersytetu Śląskiego.

Podziękowanie

Tematem wiodącym tegorocznych Dni Fizyki była Optyka, ulubiony dział pana prof. Józefa Greupnera, wieloletniego nauczyciela fizyki w VIII LO. Dzięki Jego pomocy i zaangażowaniu mogliśmy w sposób niezwykle twórczy realizować projekty i pomysły nowych rozwiązań dydaktycznych z fizyki i astronomii. Dotkliwie odczuwamy Jego brak wśród naszego grona. Minutą ciszy uczciliśmy Jego pamięć.

Nasz przyjaciel

Dzięki systematycznej pracy pana Józefa, pracownia nasza wzbogaciła się w zestaw kilkuset slajdów z wszystkich działów fizyki oraz ogromną bazę filmów dydaktycznych z fizyki, astronomii, matematyki, techniki. Jego doświadczenie pedagogiczne i niezwykle serdeczny stosunek do nauczycieli będzie dla nas drogowskazem na dalsze lata pracy.

Elementy fotoniki

Wykład inauguracyjny wygłosił prof. dr hab. Marian Nowak z Politechniki Śląskiej, który wprowadził nas w tajemniczy świat fotonów i elektronów. Wykład pt.: "Elementy fotoniki" był prowadzony bardzo przejrzyście dzięki czemu wszyscy zrozumieli zasadę działania lasera i jego zastosowanie. Barwna prezentacja pozwoliła zobaczyć jak przy pomocy światła można kształtować materię. Na zdjęciu obok widzimy miniaturowy model roweru wycięty w metalu przez odpowiednio sterowany laser.

Co może laser?

Fotonika to dział fizyki obejmujący swym zasięgiem zagadnienia związane z budową i zasadą działania laserów, holografią i wykorzystaniem światła do celów informatycznych - przesyłanie danych przy pomocy światłowodów. Przedstawione zagadnienia wzbudziły duże zainteresowanie wśród młodzieży. Na zdjęciu obok widzimy miniaturowy model roweru wycięty w metalu przez odpowiednio sterowany laser.

Stężenie roztworu a zjawisko polaryzacji

Na dniach fizyki nie może zabraknąć doświadczeń przygotowanych przez uczniów naszej szkoły. Praktyczne wykorzystanie zjawiska polaryzacji przedstawili nam Patryk Pjanka i Anna Paluch z klasy 2d. Przy pomocy skonstruowanego polarymetru dołączonego do miernika wyznaczyli stężenie roztworu cukru, wykorzystując jego własność skręcania płaszczyzny polaryzacji.

Doświadczenie

W celu opracowania wyników doświadczalnych Patryk napisał program komputerowy, zaś całe doświadczenie było uzupełnione barwną prezentacją przygotowaną przez Annę Paluch.

Quiz fizyczny

Kolejnym punktem programu był pierwszy etap Quizu Fizycznego, który zawsze budzi wiele emocji zarówno wśród uczestników jak i na widowni. Przedstawiciele zaproszonych szkół mogą wykazać się wiedzą fizyczno-astronomiczną. Pytania i konkurs jak co roku przygotowała i prowadziła pani mgr Aleksandra Szydło.

Prowadząca Quiz - mgr Aleksandra Szydło

Pytania są proste ale podchwytliwe, dlatego wymagają od uczestników pełnej koncentracji i uwagi. Np.: Ile księżyców ma Wenus, lub co miał na myśli Archimedes mówiąc - dajcie mi punkt podparcia a podniosę Ziemię. Na odpowiedź każdy uczestnik miał 3 sekundy.

Przerwa

Po tych emocjach czas na przerwę. Po spotkaniu przy herbacie można było zwiedzić salę 206 w której zostały przygotowane interaktywne doświadczenia przygotowane przez uczniów naszej szkoły: Figury Chladniego, światłowód i silnik elektryczny. Na Dniach Fizyki swoje stoisko mieli również: Planetarium Śląskie, Astrohobby.

Zwiedzanie wystaw

W czasie przerwy był również czas na merytoryczne dyskusje i wpis do kroniki. Zaś w sali 208 można było podziwiać wystawę "Poczet wielkich fizyków" - przygotowany przez uczniów klasy 2c1 pod kierunkiem mgr Anny Kafel.

Elektron - pozyton - dwa bratanki

Przerwa minęła szybko. Kolejnym punktem programu było wystąpienie dr Wojciecha Osoby, który przedstawił nam wyniki swoich wieloletnich badań na temat własności i metod badania zjawisk anihilacji i ich praktycznego wykorzystania. Wykład pt.: Elektron - pozyton - dwa bratanki" zawierał krótką historię odkrycia pozytonu i jego naturalne pochodzenie.

Anihilacja w medycynie

Barwny wykład odkrył przed nami możliwości wykorzystania procesów anihilacji w nauce i medycynie. Przy zastosowaniu nowoczesnych technik radiologicznych można o wiele skuteczniej diagnozować i lokalizować miejsca występowania nowotworów.

Doświadczenie "Niespodzianka"

Po przerwie pora na nowe wrażenia. Do końca trzymali nas w niepewności dr Jerzy Jarosz i dr Aneta Szczygielska, pracownicy Zakładu Dydaktyki Uniwersytetu Śląskiego. Doświadczenie "Niespodzianka" przestało być niespodzianką. Oto siły natury - ciśnienie atmosferyczne - przejęły władzę w naszej sali. Beczka o poj. 50 litrów została poddana próbie.

Próba sił

Po opróżnieniu z powietrza poprzez zagotowanie w niej małej ilości wody i zakręceniu korka, niestety beczka nie wytrzymała presji ze strony lekkiego powietrza. Doświadczenie wzbudziło ogromne zainteresowanie i respekt przed prawami natury.

Momenty bezwładności

Ostatni punkt programu zapowiedzieli prowadzący VIII Dni Fizyki - Anna Mroczek i Mateusz Czech - uczniowie klasy 3d1. Wyznaczanie momentów bezwładności to specjalność Mariusza Bujnego i Macieja Szkarysza z klasy 2d. Przy pomocy własnoręcznie zbudowanego przyrządu - wahadła torsyjnego - wyznaczyli momenty różnych brył. Cały eksperyment był wspomagany programem komputerowym współpracującym z przyrządem poprzez złącze USB. Doświadczenie poprzedziła prezentacja na temat metody i analizy wyników.

Nowatorskie metody

Pokaz zawierał również metodę wyznaczania momentu bezwładności brył płaskich, które zostały sfotografowane a następnie wprowadzone do komputera w postaci pliku graficznego. Nowatorska metoda wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród zaproszonych gości. Tą prezentacją zakończył się Dzień Pierwszy VIII Dni Fizyki. Zapraszamy na relację z drugiego dnia - następna zakładka.