WYZNACZANIE MOMENTU BEZWŁADNOŚCI METODĄ WAHADŁA TORSYJNEGO

Mariusz Bujny, Maciej Skarysz - kl. 2d




BUDOWA MODELU


Skonstruowany przez uczniów model do pomiaru momentu bezwładności


Podstawka, na której umieszczone zostaje badane ciało z podziałką do odczytywania współrzędnych
Pręt – przenoszenie momentu siły na sprężynę
Łożyska – zmniejszenie wpływu tarcia pomiędzy prętem a mocowaniem
Sprężyna – zapewnienie ruchu o charakterze oscylacyjnym
Układ elektroniczny do automatycznego obliczania za pomocą komputera







AUTOMATYZACJA ODCZYTYWANIA WYNIKU









PREZENTOWANE PRAWA I ZJAWISKA FIZYCZNE









WSTĘP TEORETYCZNY DO POMIARU MOMENTU BEZWŁADNOŚCI I POŁOŻENIA ŚRODKA MASY CIAŁA


POMIAR MOMENTU BEZWŁADNOŚCI


Jak już mówiliśmy, okres drgań naszego wahadła możemy obliczyć wzorem:
Aby jednak znając Tx obliczyć stąd Jx, będziemy potrzebowali wartości D. W tym celu wykonujemy kalibrację poprzez zmierzenie okresu drgań pustej tarczy (moment bezwładności J0) i okresu drgań tarczy z ciałem wzorcowym o momencie bezwładności obliczonym teoretycznie Jm.
Dla pustej tarczy:
Z ciałem wzorcowym:
Po przekształceniach otrzymujemy:
Rozpiszmy teraz równanie czasu dla dowolnego ciała znajdującego się na tarczy i podstawmy odpowiednie wzory:



Co po dokonaniu kalibracji (wyznaczeniu momentu kierującego D) pozwala nam już z dowolnego okresu obliczyć moment bezwładności ciała znajdującego się na tarczy...

POMIAR POŁOŻENIA ŚRODKA MASY


Okazuje się, że bazując na zmianie momentu bezwładności w miarę zmiany położenia danego ciała na tarczy można obliczyć położenie jego środka masy względem pewnego obranego układu odniesienia. Przeanalizujmy sytuację na rysunku, gdy przesuwamy ciało wzdłuż osi x:

Budujemy dodatkowy układ odniesienia, w którym środek masy klocka ma współrzędne (x0, y0):

Z tw. Pitagorasa:

Z tw. Steinera:

Po odpowiednim przekształceniu:

Jak widać wyraźnie, zależność Jx(lx) jest parabolą, a ponieważ m>0, to ma ona w pewnym miejscu minimum. Jak nietrudno się domyślić, najmniejszy moment bezwładności zostanie otrzymany w sytuacji na rysunku po prawej, gdy środek masy ciała znajdzie się w takim układzie współrzędnych nad środkiem masy tarczy. Wtedy będziemy mieli:

Potrzebujemy zatem dokładnego wzoru paraboli Jx(lx), by znaleźć minimum. W tym celu badamy trzy pozycje ciała: Będą one współrzędnymi odpowiednich punktów A, B, C na naszej krzywej danych równaniami:

Znając odpowiednie J i l, obliczamy metodą wyznaczników współczynniki a oraz b:

A następnie l dla minimum naszej paraboli oraz ostatecznie x:

W ten sposób poprzez badanie kolejnym kierunków przesuwania ciała wyznaczamy wszystkie współrzędne środka masy.






NIEPEWNOŚCI POMIAROWE


Podczas prób pomiarów z naszą zabawką udało nam się wyróżnić kilka czynników, które według nas mają największy wpływ na uzyskiwane w pomiarach niepewności. Są to:






BIBLIOGRAFIA







WYZNACZANIE MOMENTU BEZWŁADNOŚCI BRYŁ PŁASKICH METODĄ NUMERYCZNĄ






OBSŁUGA PROGRAMU



Uruchamiamy program „Bezwładność v0.1” – na ekranie wyświetla się następujące okno programu:


Następnie klikamy przycisk „Wczytaj obraz” i wybieramy zdjęcie przedmiotu, którego moment bezwładności chcemy obliczyć. Ważne jest, aby zdjęcie było wykonane na jasnej powierzchni, a przedmiot był znacznie ciemniejszy od otoczenia (np. czarny przedmiot na białej kartce) - tak dobrany układ ułatwia rozpoznawanie obiektu na późniejszym etapie pomiaru momentu bezwładności. Zdjęcia (pliki graficzne, które równie dobrze możemy sporządzić samodzielnie w dowolnym programie graficznym) mogą być formatu „.bmp” lub „.jpg”.


Po wczytaniu wybranego pliku, program wyświetli zdjęcie w rubryce „Obraz”:


Kolejnym krokiem jest „wykrycie obiektu”. Dobieramy odpowiednią „czułość wykrywania obiektu”, klikając po każdym przesunięciu paska przycisk „Wykrywaj obiekt”. Na ekranie pojawiają się także 2 czerwone linie, styczne do najbardziej wysuniętych, charakterystycznych punktów obiektu. Aby właściwie oszacować moment bezwładności niezbędne jest dobranie „właściwych proporcji” obrazu do rzeczywistego obiektu. Zmierzona odległość między liniami na „rzeczywistym obiekcie” umożliwi rozpoznanie wymiarów przedmiotu.


Gdy wykryty obraz będzie w największym stopniu odpowiadał rzeczywistemu kształtowi badanego obiektu, przystępujemy do wyboru osi, względem której chcemy obliczyć moment bezwładności. W tym celu, w rubryce „Rodzaj osi” wybieramy odpowiednią opcję i zatwierdzamy przyciskiem „Wybierz”, a następnie klikamy na obrazie punkt, przez który ma przechodzić wybrana oś:


Na zakończenie, uzupełniamy niezbędne do obliczenia momentu bezwładności dane: masę bryły, oraz wzorcową odległość (między czerwonymi liniami), a następnie klikamy przycisk „Oblicz moment bezwładności”. W oknie „Wynik” wyświetla się wartość liczbowa momentu bezwładności badanej bryły w [kg*m^2]:






DOWNLOAD


Pobierz program "Bezwładność v0.1"