Dzień drugi

Następnego dnia ponownie spotkaliśmy się w sali im. Waldemara Zillingera. Na początek wysłuchaliśmy wykładu dr Henryka Chrupały pt. "Międzynarodowy Rok Astronomii 2009". Podczas swojego wystąpienia dr Chrupała wielokrotnie podkreślał szczególne znaczenie astronomii. Obserwowanie nieba, zwłaszcza nocą robi na ludziach wielkie wrażenie. Proste obserwacje astronomiczne są rozrywką powszechną, a co za tym idzie astronomia przyciąga wielu miłośników, dlatego też wszyscy uważnie wsłuchiwali się w słowa mówiącego.
Po wykładzie przyszedł czas na II etap Quizu Fizycznego. Tym razem pytania nie były już takie proste. Wszyscy uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą, jednak do finału mogły przejść tylko 3 osoby. W skład finałowej trójki weszli: Wacław Banasik, Oskar Mafa i Piotr Urbańczyk.
Mgr Bogusław Lanuszny i autorzy katalogu Messiera zabrali uczestników na wirtualną wycieczkę na Wyspy Kanaryjskie, do Chile oraz do Australii. Uczniowie naszej szkoły zaangażowani w projekt "Slooh" przybliżyli jego ideę wszystkim zgromadzonym na sali.
Przyszedł czas na przerwę, podczas której wszyscy uczestnicy udali się na poczęstunek. Podobnie jak pierwszego dnia, mieliśmy okazję zwiedzić między innymi wystawę przygotowaną przez uczniów naszej szkoły i uczniów Liceum Plastycznego w Katowicach. Na korytarzu mogliśmy podziwiać wahadło Foucaulta, a w auli czekało na wszystkich wiele zestawów doświadczalnych wykonanych pod kierunkiem nauczyciela fizyki- magistra Bogusława Lanusznego. Mieliśmy również okazję przekonać się, "ile waży 1 kg na poszczególnych planetach?".

Po przerwie ponownie zebraliśmy się w sali im. Waldemara Zillingera. Mieliśmy okazję wysłuchać wykładu dr Krzysztofa Ziółkowskiego- sekretarza naukowego Centrum Badań Kosmicznych PAN i znanego popularyzatora nauki. W swoim wystąpieniu pt. "Sondowanie komet i planetoid" przybliżył nam między innymi historię naszej planety.
Pani prof. Joanna Mikołajewska z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Warszawie wręczyła nagrody specjalne i upominki, które przywiozła z Centrum Astronomicznego specjalnie dla zwycięzców Quizu Fizycznego.

Dni Fizyki to doskonała okazja do zaprezentowania zestawów doświadczalnych przygotowanych przez uczniów naszej szkoły pod okiem nauczycieli fizyki. Również tym razem nie zabrakło wielu doświadczeń, z którymi możemy spotkać się na wszelkiego rodzaju konkursach.
Mgr Bogusław Lanuszny zaprezentował wszystkim zgromadzonym na sali doświadczenia sterowane przez Internet. Umożliwiają one wszystkim nieobecnym na zajęciach uzupełnienie braków, a dla uczniów szczególnie zainteresowanych fizyką są doskonała okazją do rozszerzenia wiedzy.
Pani Dyrektor naszej szkoły oraz nauczyciele fizyki wręczyli nagrody zwycięzcom. "Wszystko co dobre, szybko się kończy". Również IX Dni Fizyki dobiegły końca. Oficjalnego zamknięcia dokonała Pani Dyrektor naszej szkoły- mgr Anna Dziedzic. W swoim wystąpieniu podziękowała wykładowcom, nauczycielom i wszystkim zaangażowanym w przygotowanie IX Dni Fizyki.

Strona w edycji