17-26 października 2009

Trzecia Międzynarodowa Olimpiada Astronomiczna i Astrofizyczna

Skład reprezentacji Polski

W dniach 17-26 pażdziernika w Teheranie w Iranie odbyła się III Międzynarodowa Olimpiada Astronomiczna i Astrofizyczna. Polskę reprezentowali uczniowie: Grzegorz Gajda, Rafał Sikora, Patryk Pjanka - uczeń naszego liceum - (drugi z prawej) i Przemysław Mróz. W olimpiadzie braly udział 5-osobowe drużyny z 20 krajów. Opiekunami reprezentacji Polski byli: dr Grzegorz Stachowski oraz Jacek Szczepanik - dyrektor Planetarium Śląskiego.
Olimpiada została rozegrana w trzech częściach - teoretycznej, praktycznej i obserwacyjnej. Podczas pierwszej, teoretycznej części uczestnicy mieli w czasie 5 godzin rozwiązać 15 krótkich oraz dwa dłuższe zadania. Zagadnienia, którymi zajmowali się uczniowie dotyczyły m.in. szacowania odległości między planetą a Słońcem przy użyciu metod i danych, jakimi dysponowano w czasach, gdy żył Kopernik czy próby przybliżenia liczby i jasności gwiazd znajdujących się w dysku Drogi Mlecznej.

Medal Srebrny dla Patryka Pjanki - ucznia naszej szkoły

Srebrny medal otrzymał Patryk Pjanka - absolwent naszego liceum. W Międzynarodowej Olimpiadzie Astronomii i Astrofizyki Patryk brał udział po raz drugi.

Wynik na medal

Najlepszy wynik z polskiej reprezentacji i trzeci wynik spośród wszystkich uczestników olimpiady (lepsi okazali się tylko Hindus i Tajlandczyk) oraz złoty medal przyznawany wszystkim uczniom, którzy przekroczyli 91% punktów, uzyskał Przemysław Mróz z VII LO im. Juliusza Słowackiego w Warszawie. Srebrny medal otrzymał Patryk Pjanka z VIII LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach (obok na zdjęciu), brąz przypadł Grzegorzowi Gajdzie z I LO im. Mikołaja Kopernika w Łodzi, a z wyróżnieniem wrócił do Polski Rafał Sikora z II LO im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Rybniku.

Zwiedzanie Teheranu i okolic

W czasie zawodów był również czas na poznanie nowych kolegów oraz na zwiedzanie tak egzotycznego dla nas kraju jakim jest Iran. Inna kultura i obyczaje pozostaną na długo w pamięci uczestników olimpiady.