LX Olimpiada Fizyczna - 2010-2011

Tomasz Smołka - laureatem Olimpiady Fizycznej

Piotr Urbańczyk - finalistą Olimpiady Fizycznej

Losowanie numerów startowych

Finał zawodów odbył się w dniach 8-12 kwietnia 2011 w Warszawie. Po uroczystym powitaniu zawodników i opiekunów przez zastępcę przewodniczącego Komitetu Głównego Olimpiady Fizycznej prof. dra hab. Jana Mostowskiego w auli Instytutu Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego nastąpiło losowanie numerów startowych. W pierwszy dzień zawodów - 9 kwietnia - zawodnicy rozwiązywali zadanie doświadczalne. Zadanie dotyczyło pomiaru współczynnika oporu ośrodka z wykorzystaniem oscyloskopu i magnesu neodymowego.

Rozwiązywanie zadań

Zadania teoretyczne zawodnicy mieli do rozwiązania w niedzielę 10 kwietnia. Obejmowały zagadnienia z optyki, elektromagnetyzmu i mechaniki. Czas na rozwiązanie wynosił 4.5 godziny. Zawody części teoretycznej odbyły się w auli głównej Instytutu Fizyki UW przy ulicy Hożej 69.

Zwiedzanie Centrum Nauki „Kopernik”

Po obiedzie finaliści udali się do Centrum Nauki Kopernik, gdzie można było aktywnie odpocząć, zwiedzając interaktywne stanowiska z fizyki, biologii, mechaniki.

Wykłady w IF PAN

W poniedziałek - 11 kwietnia - w Instytucie Fizyki PAN, odbyły się 3 wykłady:
- "Grafen i jego zastosowanie
- "Energia jądrowa w aspekcie katastrofy reaktora w Fukushimie
- "Szyfrowanie danych”.
Po obiedzie grupa udała się na film do pobliskiego kina.

Analiza zadań finałowych

Wieczorem, około godz. 19, odbyła się dyskusja zadań olimpijskich przedstawiona przez autorów tychże zadań.

Ogłoszenie wyników

Wreszcie nadeszła długo oczekiwana chwila. W auli Instytutu Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego zostały ogłoszone wyniki 60. Olimpiady Fizycznej. Zwycięzcą został Krzysztof Lis z XIV LO z Warszawy, który w nagrodę otrzymał komputer. Tomasz Smołka został laureatem 11 miejsca zaś Piotr Urbańczyk został finalistą. Gratulujemy

Do etapu doświadczalnego 60. Olimpiady Fizycznej zakwalifikowali się następujący uczniowie: